Uzay İle İlgili Bilgiler

 

 

Evren 2 milyar yıl yaşlandı

Kaynak : NEWSCIENTIST

LONDRA - ABD’deki Carnegie Enstitusü uzmanı Alceste Bonanos, Havai’deki Keck-II teleskobuyla Triangulum Galaksisi’ndeki birbirlerinin etrafında 5 günde bir dönen ikiz yıldızları gözlemledi. Gözlem ekibi, ışık, sürat ve ısı ölçümleri alarak bu yıldızların gerçek parlaklığını hesapladı. Yıldızların gerçek parlaklığı ile gözlemlenebilir parlaklığı arasındaki farkı kağıda döken uzmanlar, bu galaksinin 3.14 milyon ışık yılı uzaklıkta olduğu sonucuna vardı. Bu rakam, galaksinin aslında bilinenden yarım milyon ışık yılı daha ötede olduğunu gösteriyor.

 

Astronomik mesafeleri hesaplamak uzmanlar için her zaman karmaşık hesaplar gerektiren bir uğraş. Görece uzak ve parlak nesneler, yakındaki ve daha az parlak nesneler gibi görünebiliyor ve bunu matematikle ortaya koymak her zaman mümkün değil. Astronomlar, bu nedenle farklı ve birbirinden bağımsız yöntemler kullanarak mesafe hesabı yapıyor. Mesafesi sabitlenen bir nesne daha sonra yeni nesnelerin hesabında ölçek alınıyor.

ÖLÇEK REVİZE OLUNCA, TAHMİNLER DEĞİŞTİ
Bilim insanları, ikiz yıldızları ise ölçek almayı tercih ediyor. Almanya’daki Erlangen-Nuremberg Üniversitesi uzmanı Norbert Przybilla, Keck-II teleskobuyla gözlemi yapılan ikiz yıldızların ise, şimdiye dek ölçek alınan en uzak yıldızlar olduğunu ifade ediyor. Przybilla, bu ikiz yıldızları temel alarak evrenin genişlemesini yeniden hesapladı.

Evrenin yaşı ile ilgili hesaplamalar, evrenin genişlemesini gösteren Hubble sabitine dayanıyor. Przybilla, Hubble sabitine dayalı hesapların yaklaşık yüzde 15 civarında eksik olduğunu düşünüyor. Bu evrenin yüzde 15 daha yaşlı ve tabiatiyle yüzde 15 daha geniş olduğu anlamına geliyor. Tahminlere göre evren 13.7 milyar yaşındaydı. Przybilla, yeni araştırmaya göre evrenin 15.8 milyar yaşında olduğunu öne sürüyor.

 

Mars’a bir oksijen atomu fazla geldi
Mars’ta hidrojen peroksit (H2 O2) yağmurlarının, gezegen yüzeyinde yaşamın temeli sayılan karbon bazlı molekülleri yok ettiği öne sürülüyor.
Kaynak : NEWSCIENTIST

LONDRA - Yeni bir araştırmaya göre, Dünya�da çamaşır suyu gibi dezenfektanlarda kullanılan hidrojen peroksit, gezegen yüzeyindeki yaşamın temeli sayılan karbon bazlı molekülleri silerek yok etti. Hidrojen peroksit (H2 O2), su molekülü (H2 O) ve oksijen (O) atomunun birleşmesinden oluşan renksiz ve kokusuz bir bileşen. İki oksijen atomunun gruplaşmasına peroksit deniyor. Bilim insanları, hidrojen peroksidin Mars’ta oluşması gerektiği halde izine rastlanmayan birçok karbon bazlı kimyasalın yokoluşunu açıklayabileceği belirtiliyor.

Mars’ta soğuk CO2 gayzerleri  
                Bilim insanları, Mars’ta metrelerce kum ve toz fışkırtan yüksek basınçlı gayzerler olduğunu ortaya çıkardı.
Kaynak : BBC

LONDRA - Mars yörüngesinde birçok kamerayla gözlem yapan Mars Odyssey uzay aracından gelen bilgileri değerlendiren bilim insanları, gezegenin güney yarımküresindeki gayzerlerin parçacıkları saatte 150 km hızla fırlattığını tespit etti. Araştırmacılar, gayzerlerin Güneş ışınlarının buzları ısıtıp, yeraltındaki donmuş karbondioksidi yüksek basıncı gaza dönüştürmesiyle oluştuğunu belirtiyor.
   
Atlantis, UUİ’ye jeneratör götürecek
Atlantis uzay mekiği, 17.5 ton ağırlığında özel jeneratörle birlikte 27 Ağustos’ta Uluslararası Uzay İstasyonu’na uçmayı bekliyor.
 
Kaynak : NTV-MSNBC
 

HOUSTON - NASA, Atlantis uzay mekiğini 27 Ağustos’ta hava muhalefeti olmaması halinde Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderecek. Atlantis beraberinde UUİ’nin onarımı ve genişletilmesinde kullanılacak birçok malzeme götürecek. Atlantis’in görevi sırasında, 73 metre’lik güneş panelleri gerekirse uzay yürüyüşü yapılarak el yordamıyla açılacak.UUİ’nin genişletilmesine 2001’de karar verilmiş, ancak Columbia’nın 2003’te infilak etmesiyle NASA’nın uçuşları durdurması üzerine askıya alınmıştı.


Dünya’ya 3 yeni komşu geliyor

        

 
Uluslararası Astronomi Birliği kabul ederse, Plüton’un uydusu Charon, UB313 ve Jüpiter ile Mars arasında bulunan Ceres, Güneş Sistemi’nin yeni gezegenleri olacak.

Plüton'un uydusu olan Charon gezegenliğe terfi edebilir.
 
 
Kaynak : NTV-MSNBC
 

PRAG - Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da toplanan Uluslararası Astronomi Birliği, gezegen tanımını tartışıyor. Toplantının en önemli gündemi, Güneş Sistemi’ndeki gezegenlerin sayısının artırılması. Yeni bir tasarı, 3 göktaşının gezegen sayılmasını öneriyor. Tartışmaların merkezinde en küçük gezegen Plüton’un gezegen statüsünü ne kadar hak ettiği yatıyor. Bilim insanları, Plüton’un gezegen statüsünü sürdürmesi halinde, onun gibi 3 göktaşı daha gezegen ünvanı alacak. Oylama 24 Ağustos’ta yapılacak.

Tasarıyı sunan Richard Binzel, gazetecilere “75 yıl aradan sonra Güneş Sistemi’ne yeni gezegenler ekleyeceğiz” diye konuştu. Bir göktaşının gezegen ünvanı alabilmesi için 2.500 bilim insanının tasarı üzerinde anlaşması gerekiyor. Tasarıyı değerlendiren bilim insanları, Plüton’un yeni bir gezegen tanımı için temel alınacağını, bu süreçte Güneş Sistemi’nin gelecek yıllarda yeni üyeler kazanabileceğini vurguluyor.

YENİ GEZEGEN TANIMI


Uluslararası Astronomlar Birliği’nin yeni gezegen tanımı oldukça kapsayıcı; çapı 800 km’den uzun, Güneş etrafında dönen, kütlesi en az Dünya’nın 12.000’de 1’i olan her göktaşı gezegendir. Gezegen olmak için küresel olmak şart, zira bu göktaşının çekirdeği etrafında kütleyi tutabilecek bir yerçekimine sahip demek. Bu tanıma göre, şimdi uydu sayılan birçok göktaşı gezegenliğe terfi edebilir. Dünya’nın uydusu Ay gezegen sayılmayacak, çünkü Ay, Dünya’nın yerçekimine tabi olduğu için bağımsız değil.


 

6 GÖKTAŞI GEZEGENLİK SIRASI BEKLİYOR
Plüton’un gezegen olup olmadığı ilk keşfedildiği günden bu yana tartışılıyordu, hatta birçok astronom Plüton’u hala gezegen olarak kabul etmiyor. Plüton’un, yarısı büyüklüğündeki uydusu Charon da gezegen olmayı bekliyor.

Son üç yıl içinde keşfedilen Sedna ve 2003 UB313 ve ilk keşfedildiği 1800’lerde gezegen sayılan sonra bu ünvanı elinden alınan Ceres’in de gezegen olup olmadığı karar bekliyor. Gezegenlik sırası bekleyen diğer Kuiper Kuşağı üyesi göktaşları ise Orcus, Quaoar, 2003 EL61, Vesta, Pallas ve Hygiea.

Plüton’un çapı 2.360 km, gezegenlik sırası bekleyen 2003 UB313 göktaşının çapı ise yaklaşık 3.000 km. Dolayısıyla bir zamanlar Kuiper Kuşağı’nın en büyük göktaşı olan Plüton bu özelliğine de yitirmişti oldu.

KUIPER KUŞAĞI MADEN GİBİ

Astronomlar Plüton benzeri göktaşlarını ‘Plütongiller’ olarak tanımlayıp ayrı bir kategoride değerlendirmeyi düşünüyor. Bu durumda Kuiper Kuşağı’nda onlarca göktaşı gezegen olarak sayılmasa dahi, kendilerine has bir kimliğe sahip olabilecek. Tasarının kabul edilmesi gezegen tartışmaları bitirmeyecek, bilim insanlarının önünde gezegen adayı çok sayıda göktaşı bulunuyor, zira Güneş Sistemi’nin dış çeperindeki Kuiper Kuşağı bu açıdan astronomlar için bir maden niteliğinde.

BİR GEZEGENE YENİ İSİM KOYMAK GEREKECEK

Tasarının kabul edilmesi halinde, Güneş Sistemi’nin üyeleri Güneş’e uzaklıkları itibariyle şöyle sıralanacak: Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Ceres, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün, Plüton, Charon ve 2003 UB313. 2003 UB313’ü keşfeden California Institute of Technology uzmanı Michael Brown, göktaşına TV dizisi Xena adını vermişti, ancak bu astronomlar tarafından kabul görmediği için yeni bir isim verilmesi düşünülüyor.

Yeni gezegenlerin eklenmesiyle Güneş Sistemi ile ilgili tüm yayınların değiştirilmesi gerekecek. Gezegen sayısından etkilenecek bir sektör daha var, astrologlar. Kehanetlerini 9 gezegene dayalı yapan astrologlar da, mevcut bilgileri revize ederek yeni yıldız haritaları çıkarmak durumunda kalacak.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !